160 rocznica śmierci Założyciela SMA

Narodziny dla nieba bpa Melchiora de Marion Brésillac SMA

25 czerwca 2019

W dniu dzisiejszym, 25 czerwca 2019 roku, Stowarzyszenie Misji Afrykańskich (SMA) obchodzi 160-tą rocznicę tragicznej śmierci swojego założyciela, bpa  Melchiora de Marion Brésillac SMA w Freetown (Sierra Leone).

Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule, Stowarzyszenie Misji Afrykańskich (SMA) zostało założone w Lionie (Francja) 8 grudnia 1856 przez bpa Melchiora de Marion Brésillac.

19 lutego 1859 roku, bp de Marion Brésillac, wraz z ks. Louis Riocreux i bratem Gratien Monnoyeur opuścili Lion i po długiej podróży morskiej, która nie obyła się bez przygód, 14 maja 1859 roku dotarli do wybrzeży Sierra Leone.

W tym czasie, we Freetown panowała epidemia żółtej febry. Opisując sytuację na miejscu, bp Melchior zapisze, że 'ludzie padali jak muchy'.  Świadomi zagrożenia, trójka misjonarzy udała się na ląd i dołączyła dopierwszych trzech misjonarzy, którzy byli już na miejscu od stycznia.

Od samego początku pobytu we Freetown, misjonarze SMA spotkali się z wieloma przeszkodami. Było to związane ze stylem życia mieszkających tam Europejczyków, trudnymi warunkami życia oraz ciężkim klimatem. Pomimo wewnętrznego smutku, który odczuwał Założyciel patrząc na trudności związane z przyszłością misji w Sierra Leone, nie przeszkodzało mu to w pokładaniu nadziei w Bogu.

Wkrótce po przybyciu Założyciela, niektórzy misjonarze zaczęli objawiać symptomy choroby. Pod koniec maja, mający 26 lat ks Riocreux zachorował i zmarł 2 czerwca; ks. Bresson zmarł 5 czerwca; 13 czerwca zmarł mający 29 lat brat Gratien.

10 czerwca, bp  Melchior de Marion Brésillac SMA zaczął okazywać objawy żółtej febry. 24 czerwca otrzymał on ostatnie namaszczenie od żyjącego jeszcze ks. Reymond. Założyciel SMA odszedł do Pana 25 czerwca 1859 roku około 13.20.

Jeden z naocznych świadków, tak opisał moment jego śmierci:

Od tego momentu - musiało to być 11 godzina - choroba postępowała bardzo szybko i wszystkie znaki nadchodzącej śmierci były widoczne na twarzy chorego. Był on bardzo niespokojny, ale pozostał w pełni świadomy, aż do 30 minut przed śmiercią.

Potem, podniósł on oczy do nieba, i ze słodyczą, której nigdy nie zapomnę, powiedział: Wiara, nadzieja, mi... Dokończyłem sam zdanie, mówiąc: Miłość! Dziękuję! powiedział do mnie bardzo cicho.

Zmarł o 1.30 po południu, w doskonałym pokoju, ale po przerażającej agonii, która trwała przez niemal pół godziny.

Bp Melchior de Marion Brésillac SMA zmarł w sobotę 25 czerwca 1859 roku mając 46 lat, a dokladnie 45 lat, sześć miesięcy i 22 dni. Jego misja w Sierra Leone trwała 42 dni.

Ks. Reymond zmarł 3 dni później 28 czerwca. Miał 36 lat. Z 6 pierwszych misjonarzy SMA, którzy zaczęli misje w Afryce, jeden brat, z powodów dyscyplinarnych, został odesłany do Francji a Załozyciel, trzech księży i jeden brat oddali swoje życie na Czarnym Lądzie.

Ks. Planque, który pozostał w Lionie i pełnił obowiązki przełożonego, tak pisał do Kongregacji Rozkrzewiania Wiary:

Straciliśmy naszego ojca i naszych starszych braci, ale mam tą słodką ufność, że zyskaliśmy ich jako orędowników w niebie, i że będą oni wstawiać się bardziej skutecznie za nasze dzieło, ponieważ są bliżej Boga. Będą chronić dzieło, które rozpoczęli z tak wielką energią, aby nowi misjonarze, którzy, mamy nadzieję, wkrótce wyjadą..., znajdą skuteczne wsparcie od tych, którzy od teraz, będą czuwać z nieba nad nami i naszymi Misjami...

Rok póżniej, Papież wydał dekret o stworzeniu wikariatu apostolskiego w Dahomeju (Benin). Wikariat ten został powierzony Stowarzyszeniu Misji Afrykańskich. Na początku stycznia 1861, kolejnych trzech misjonarzy rozpoczęło nową misję SMA w Afryce.

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego Bp Melchiora de Marion Brésillac:


Ojcze Nieskończenie Dobry
Ty powołałeś na swoje żniwo
sługę Bożego Bpa Melchiora de Marion Brésillac.
Aby Ciebie poznano i pokochano,
posłałeś Go do Indii i do Afryki,
a On poświęcając Tobie wszystko,
złożył ofiarę ze swego życia.
Kształtowany przez Twoje Słowo
by być misjonarzem z głębi serca,
ukochał ubogich, chorych i odrzuconych.
Pragnął solidnego przygotowania duchowieństwa.
Spraw Panie, aby przykład Jego życia
rozpalił potrzebę misyjnego zaangażowania
współczesnych chrześcijan.
Niech Twój Kościół na ziemi
rozpozna świętość oddanego Tobie
wielkiego sługi misji,
abyśmy przez Jego wstawiennictwo
otrzymali upragnione łaski …
Prosimy Cię, wysłuchaj naszą modlitwę
przez naszego Pana Jezusa Chrystusa,
Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje
w jedności Ducha Świętego,
Bóg przez wszystkie wieki wieków.
Amen.

 

Pan Jezus, bp de Marion Brésillac i misjonarze SMA z różnych kontynentów

 

 

 

Pomóż misjonarzom!

Papieskie Intencje Ewangelizacyjne

Lipiec 2020
Módlmy się, aby dzisiejszym rodzinom towarzyszyły: miłość, szacunek oraz rada

Nasze projekty w Afryce

Dom dla dzieci z albinizmem „TANGA-ŻAGIEL” - TANZANIA

Przychodnia Zdrowia w Monasao - RŚA

Dom Słowa Bożego EMMANUEL - RŚA

Masajski Elementarz - TANZANIA

Podziurawiony Uśmiech - TANZANIA

Szekspir do kwadratu - TANZANIA

Misyjne Przedszkole Świętej Agnieszki - TANZANIA

Elektryfikacja Liceum Katolickiego im. ks. Jean Perrin SMA - TOGO

Stancja dla uczniów Katolickiego Liceum w Solimde - TOGO

Poznaj nas bliżej

Pomoc misjom

Dołącz do wybranego dzieła

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich

Prowincja Polska
Borzęcin Duży
ul. Warszawska 826
05–083 Zaborów
22 75 20 888
sma@sma.pl
Numer konta:
40 1600 1127 1849 0839 4000 0001

Centrum Misji Afrykańskich

Noclegi, konferencje, rekolekcje, formacja

Borzęcin Duży
ul. Warszawska 826
05–083 Zaborów

tel.: 22 35 04 735
kom.: 532 689 496  

email: cma@sma.pl

Numer konta:
29 1600 1127 1844 3217 0000 0001 
CChW Solidarni

Centrum Charytatywno-Wolontariackie

Borzęcin Duży
ul. Warszawska 826
05–083 Zaborów
KRS: 0000229579

tel.: 22 75 20 313

email: solidarni@sma.pl 

Numer konta: 
71 1600 1127 1844 3996 6000 0001

ORM Piwniczna

Ośrodek Rekolekcyjno-Misyjny

ul. Śmigowskie 110
33–350 Piwniczna-Zdrój

 

tel.: 18 44 000 77
kom.: 511 915 136

email: piwniczna@sma.pl 

Numer konta:
88 1240 1558 1111 0010 1296 8546

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
182 0.21433115005493