Mobilna Klinika Moita Bwawani - TANZANIA

KS. JANUSZ POCIASK SMA
Miejsce realizacji projektu
ARUSHA – DYSTRYKT TANZANIA

Wioska Moita położona jest 30 kilometrów na południe od miasta Arusha  w Tanzanii, przy zbiorniku wodnym zwanym „Bwawa”, stąd nazwa parafii Moita Bwawani. Z wioski jest przepiękny widok na górę Meru (4 200 m n.p.m.), a niekiedy nawet, na oddaloną o 100 km górę Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.). Tutejsze obszary zamieszkują ludy masajskie, których głównym zajęciem jest wypasanie krów. Na terenie parafii wybudowany jest  dom dla księży, wyposażony w prąd oraz duże zbiorniki zbierające deszczówkę. Parafia znajduje się w regionach pierwszej ewangelizacji. Od 2014 roku tutejszym proboszczem  jest ksiądz Janusz Pociask SMA. W pracy pomaga mu młody ksiądz SMA z Indii, Sebastian Jeyaprabu. Na terenie misji pracują również siostry ze zgromadzenia Świętego Józefa z Mombasy.

Z uwagi na dużą umieralność miejscowej ludności oraz na bardzo mały dostęp do profesjonalnej opieki medycznej powstał projekt mobilnej kliniki, która pozwala dotrzeć ekipie medycznej samochodem do społeczności najbardziej odizolowanych i pozbawionych jakiejkolwiek pomocy. Mobilna klinika zapewnia opiekę medyczną dla kobiet w ciąży oraz szczepienia ochronne dla małych dzieci. Klinika ta jest dostępna dla 13 wiosek należących do parafii, z których najbardziej oddalone są: Losikito i Lemoti około 70 km. Odpowiedzialną za jej funkcjonowanie jest siostra Weronika z wyżej wymienionego zgromadzenia. Zdarza się, że młode 15-16 letnie matki masajskie nie mają żadnej opieki okołoporodowej. Brakuje również ambulansu, który szybko zawiózłby je do szpitala w razie komplikacji związanych z porodem.

Na misji w Moicie Bwawani jest do dyspozycji duży murowany budynek, w którym znajduje się biuro siostry pielęgniarki, sala przyjęć dla chorych, mały magazyn na leki oraz garaż. Na terenie parafii jest wiele budynków sypialnych i innych, które wykorzystywane są w czasie seminariów.

Mobilna klinika, przed każdym wyjazdem na wioski jest zaopatrywana z miejscowej państwowej kliniki w lodówkę z zastrzykami i niektórymi bezpłatnymi lekarstwami. Jeśli jest to możliwe to, jedna lub dwie pielęgniarki z tej kliniki dołącza się do mobilnej kliniki i jej grupy. Zajmują się one także obowiązkowym wypełnianiem wymaganych przez rząd  ksiąg, kart szczepień, pisaniem raportów i statystyk.

Klinika oprócz  pracy z kobietami i dziećmi świadczy usługi medyczne wszystkim zgłaszającym się do stacji medycznych, znajdujących się często w murowanych kościołach i budynkach rządowych wiosek. Na wioskach, często pomagają w pracy miejscowi wolontariusze i katecheci. Dlatego też, dwa razy w roku, organizowane są dla nich seminaria w Parafii Moita Bwawani, gdzie wraz z pielęgniarkami uczestniczą w szkoleniach. W tych 3 dniowych spotkaniach, budujących jedność i współpracę, uczą się różnych metod pomocy  chorym. Szkolą się oni z zakresu chorób najczęściej występujących w tym regionie,  malarii, HIV, AIDS, neumoni, chorób przenoszonych drogą płciową, wad wzroku, cienieni  krwi,  gruźlicy i innych.

Od prawie 10 lat rolą proboszcza Parafii w Moicie Bwawani i przełożonego Dystryktu Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Tanzanii, jest co roczne poszukiwanie funduszy na zapewnienie ciągłości projektu,  jego ewaluacja, nadzorowanie i rekomendowanie w celu pozyskiwania finansowego wsparcia. Roczne wydatki Mobilnej Kliniki to około 8 000 Euro. Najwięcej pieniędzy pochłaniają wypłaty  dla zatrudnionych w projekcie kierowcy i siostry pielęgniarki. Ponieważ projekt jest współfinansowany z wielu różnych źródeł , co roku dużym wyzwaniem jest znalezienie darczyńców, dzięki którym to przepiękne dzieło może być kontynuowane.

Ten przepiękny projekt można wesprzeć przekazując dary na konto Prowincji Polskiej, Stowarzyszenie Misji Afrykańskich: 40 1600 1127 1849 0839 4000 0001 wpisując w tytule przelewu: MOBILNA KLINIKA MOITA BWAWANI.

Materialne wsparcie można przekazywać również za pośrednictwem naszej strony internetowej www.sma.pl W panelu POMÓŻ MISJONARZOM prosimy wybrać zakładkę Projekt - MOBILNA KLINIKA - MOITA BWAWANI - TANZANIA - darowizna i dokonać wpłaty za pomocą systemu płatności internetowych dotpay zintegrowanego z naszą stroną internetową.

Pomóż misjonarzom!

Papieskie Intencje Ewangelizacyjne

Październik 2020
Módlmy się, aby wierni świeccy, a szczególnie kobiety, na mocy chrztu w większym stopniu byli włączani w podejmowanie odpowiedzialności za Kościół